Č.Kudabos atminimo įamžinimas

Č.Kudabos atminimo įamžinimas

kudabaŠvenčionėlių Mindaugo gimnazijos bendruomenė atsiliepė į kvietimą pagerbti Švenčionijos krašto žmogų – profesorių Česlovą Kudabą, kurio 80 – ąsias gimimo metines šiemet mini Lietuva. Lapkričio 28 d. Švenčionėlių Mindaugo gimnazijai buvo ypatinga diena – į Švenčionijos kultūros ir mokslo lopšį – Pedagoginės mokyklos erdves, kuriose dabar įsikūrusi gimnazija, – po 60 metų sugrįžo darbais didžio žmogaus prof. Česlovo Kudabos dvasia. Nuo paribio Lietuvos (Baltarusijos Kobylniko, dabar Naručio, miesto) per Tverečiaus apylinkes jis atėjo į Švenčionėlių miestelį, 1951-1954 m. mokėsi Švenčionėlių pedagoginėje mokykloje ir, baigęs ją su pagyrimu, įstojo į Vilniaus universitetą, kur pradėjo savo kaip mokslininko, keliautojo, visuomenės veikėjo kelią. Atminimo lentos atidengimo ceremonijoje dalyvavo ir apie Č. Kudabą, kaip apie Lietuvos ir pasaulio žmogų, kalbėjo Švenčionių r. meras Vytautas Vigelis, Lietuvos Respublikos Seimo narys Petras Čimbaras, Lietuvos Respublikos Nepriklausomybės atkūrimo akto signataras Stasys Kašauskas. Memorialinę lentą atidengė meras Vytautas Vigelis ir gimnazijos abiturientas, triskart laimėjęs prizines vietas rajono geografijos olimpiadose, – Povilas Rudinskis. Po ceremonijos svečiai apsilankė Pedagoginės mokyklos, veikusios Švenčionėliuose 1951 – 1958 m., nuotraukų ir dovanų parodoje, parengtoje gimnazijos kraštotyros būrelio (vad. mokytoja D. Uzialienė), ir Nalšios muziejaus parengtoje parodoje, skirtoje Česlovui Kudabai atminti. Prisiminę akimirkas su gerbiamu profesoriumi, po daugelio metų susitikę su bendraminčiais ir bendražygiais, renginio svečiai rinkosi į popietę „Pėsčiojo Riterio akimis“. Lietuvos Respublikos Seimo Parlamentarizmo istorijos ir atminimo įamžinimo skyriaus vedėjos Angonitos Rupšytės, signataro Stasio Kašausko, Laptevų jūros tremtinių brolijos „Lapteviečiai“ nario dr. Jono Ryčio Puodžiaus, profesoriaus, fizinių m. hab. dr, Kartografų draugijos pirmininko Algimanto Česnulevičiaus, Kartografų ir Geografų draugijų nario Tomo Duksos, buvusių Pedagoginės mokyklos mokytojų Genovaitės ir Jono Lasauskų bei mokinių Algirdo Šapokos ir Vitalijos Brazaitienės, muziejininkės Viktorijos Lapėnienės ir Lietuvos tautodailininko skulptoriaus, visuomenės veikėjo Juozapo Jakšto prisiminimai leido šventės dalyviams, anot monsinjoro K. Vasiliausko, pajusti Česlovą Kudabą, „pažinti jį, įsileisti į savo sielas ir protą“. O gimnazijos šokėjų (vad. R. Grigianecienė), dainininkų (J. Šapokaitės, N. Viškelytės, merginų ansamblio, vad. G. Šalna) bei muzikantų (A. Leleikos, I. Stolyarchuk, vad. G. Šalna) pasirodymai šildė sielą ir stebino. Šis renginys – tik viena iš gimnazijos mokytojų darbo grupės (A. Karovackienė, L. Martinkevičienė, G. Nalivaika, J. Politienė, D. Uzialienė), vadovaujamos direktoriaus pavaduotojos ugdymui J. Guigienės, numatytų Č. Kudabos atminimo įamžinimo veiklų. Ateityje dar laukia gražūs ir prasmingi darbai.

Tačiau šiandien dėkojame visiems, palaikiusiems Č. Kudabos atminimo įamžinimo Švenčionėliuose idėją, pravedusiems kuklaus žmogaus didžią pamoką, praturtinusiems dovanomis gimnazijos muziejų ir geografijos kabinetą.