Lietuvos maironiečių sambūris Švenčionyse „Jurginės Nalšios žemės glėby“

Lietuvos maironiečių sambūris Švenčionyse „Jurginės Nalšios žemės glėby“

Balandžio 22 d. Švenčionyse įvyko Lietuvos maironiečių sambūris „Jurginės Nalšios žemės glėby“, į kurį sugužėjo jaunimas iš įvairiausių šalies gimnazijų ir progimnazijų – Alytaus, Jurbarko, Kauno, Panevėžio, Radviliškio, Zarasų miestų ir rajonų.

Sambūrio pradžia – iškilmingos Šv. Mišios Švenčionių Visų Šventųjų bažnyčioje, kurių metu maironietė Vytautė Rukšėnaitė skaitė Maironio eilėraštį „Rigi Kulm“. Klebonas kunigas Medardas Čeponis pašventino Švenčionėlių Mindaugo gimnazijos maironiečių vėliavą. Šventė „Jurja, atrakink žemę“ vyko Švenčionių kultūros centre. „Jurgi, paimk raktus,/ atrakink žemę,“ – kvietė šventės vedėjai maironiečiai Karina Pokaliuk ir Lukas Kuleš. Ryčiausiame šalies kampelyje, kur anksčiausiai Lietuvoje teka saulė, susirinkę šalies maironiečiai sužinojo, jog būtent nuo Nalšios, istorinės aukštaičių genties žemės,  prasidėjo Lietuvos tvėrimasis. Poetinę – muzikinę improvizaciją „Gėlė atminimo“ apie nalšėnų istorinę patirtį atliko gimnazijos maironiečių būrelio (vad. Alė Krinickienė)  ir „Dainos studijos“ (vad. Gytis Šalna) nariai.  Nalšios žemėje susirinkusius maironiečius pasveikino Švenčionių rajono meras Rimantas Klipčius, Lietuvos maironiečių draugijos pirmininkas Eugenijus Urbonas. Nalšios muziejaus istorikė Nadežda Spiridonovienė supažindino su Švenčionijos istorine patirtimi. Itin iškilmingas šventės momentas – tradicinio Lietuvos maironiečių poezijos  konkurso „Pavasario balsai“, kuriame dalyvavo 45 jaunieji kūrėjai iš  įvairių  Lietuvos mokyklų, laureatų  apdovanojimas. Vertinimo komisijos pirmininkė rašytoja Gintarė Adomaitytė aptarė jaunųjų poetų kūrybą, komisijos narė Švenčionių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vedėja Leonarda Vilčiauskienė paskelbė nugalėtojus. Konkurso prizininkai apdovanoti Lietuvos maironiečių draugijos pirmininko Eugenijaus Urbono ir Švenčionių rajono Kultūros, švietimo, jaunimo ir sporto skyriaus  vedėjos Teresos Sansevičienės  Padėkos raštais, atminimo dovanėlėmis. Šventėje koncertavo Švenčionių Juliaus Siniaus meno mokyklos bei Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos mokiniai. Eilės, dainos, šokiai – jaunos  širdys atrakino žemę gyvybės šėlsmui. Po pietų – tradicinės kareiviškos košės miesto parke  – vyko edukaciniai užsiėmimai – Švenčionių krašto tradicinių amatų pristatymas Nalšios muziejuje. Iš įvairių Lietuvos kampelių atvykę maironiečiai susipažino su senaisiais Švenčionių krašto amatais: audė juosteles, pynė apyrankes iš kanapių, mokėsi mezgimo, kepimo ir kt. amatų paslapčių. Po edukacinių užsiėmimų Nalšios muziejuje  maironiečiai dar keliavo po Švenčioniją – grožėjosi Sirvėtos mitologiniu taku, Labanoro regioniniu parku, aplankė Reškutėnų amatų centrą.