Praeities puslapius atvertus

Praeities puslapius atvertus

Kovo 8 d. 6a ir 6b klasės mokiniai dalyvavo kultūros paso edukacijoje apie tremtį.  Šios programos pagrindas – garsios lietuvių režisierės Giedrės Beinoriūtės ir animatorės Gabrielės Baltrušaitytės sukurtas dokumentinis animacinis filmas apie tremtį per vienos šeimos – G. Beinoriūtės senelių – gyvenimo istoriją. Ji pasakojama mažos mergaitės – anūkės balsu, labai asmeniškai, pasitelkiant pasakos žanrą. Filmas sukurtas naudojant fotografijas iš asmeninio archyvo, animacinius ir kino kronikų intarpus. Filmas pelnė ne vieną tarptautinį apdovanojimą.

Mokiniai sužinojo,  ką reiškė tremtyje gyvenantiems vaikams rasti siuntiniuose lietuvišką obuolį? Ką ir kiek apskritai gaudavo valgyti tremtiniai, kokia buvo jų buitis, ar galėjo mokykloje mokytis lietuviškai? Kokius darbus dirbdavo tremtiniai, ar švęsdavo šventes? Ir kodėl  vaikai buvo išvežti į Sibirą? Po filmo mokiniai dalyvavo mini viktorinoje ir buvo pakviesti pasidomėti  savo pačių šeimos, giminės istorija: galbūt dar  yra gyvų tremties metų liudininkų, galinčių papasakoti apie savo išgyvenimus tremtyje ar tai iš pirmų lūpų girdėjo  tėvai. Gal namuose yra fotografijų, laiškų iš tremties, daiktų, menančių jūsų artimųjų gyvenimą tremtyje.

Daiva Gaidamavičienė, Nijolė Vainorienė